Podstawowym sposobem formatowania tekstu w edytorach tekstowych jest formatowanie bezpośrednie. Jest proste i niezwykle intuicyjne. Stanowi właściwie podstawę znajomości obsługi edytorów tekstowych, takich jak Microsoft Word, czy LibreOffice Writer.
Edytory tekstowe: style kontra formatowanie bezpośrednie
Formatowanie bezpośrednie doskonale sprawdza się w przypadku małych, nieskomplikowanych dokumentów i jak napisano wcześniej – jest banalnie proste. Na tym jednak zalety się kończą. Gdy bowiem przychodzi nam pracować na dokumentach większych, z licznymi nagłówkami o wielu poziomach, wyróżnionymi blokami tekstu, wypunktowaniami… zapanowanie nad formatowaniem tekstu staje się prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście na ratunek przychodzą nam style.
Jest to rodzaj zdefiniowanych ustawień, określający jak dany typ tekstu ma wyglądać. Czy na przykład ma być pogrubiony lub pokreślony, jaki ma mieć kolor, wcięcia, odstępy, krój czcionki i tak dalej. No dobrze, ale wszystko to osiągniemy formatowaniem bezpośrednim. Po co nam więc style? Aby nad formatowaniem łatwiej zapanować. Na samym początku definiujemy, jak ma wyglądać dla przykładu nagłówek, a jak podstawowa treść. Wówczas każdemu akapitowi i każdemu nagłówkowi nadajemy odpowiedni styl. Nie musimy więc wybierać wszystkich opcji z osobna za każdym razem – nadajemy je łącznie. Na tym zalety się nie kończą.
Gdy pod koniec pracy nad dokumentem stwierdzimy, że dajmy na to wolelibyśmy, żeby nasze nagłówki pisane były kursywą, wystarczy zmienić to we właściwościach stylu i już nowe formatowanie pojawia nam się we wszystkich nagłówkach dokumentu. Proste! I niezwykle oszczędza czas.
Właściwie każdy edytor tekstu, czy to płatny, jak Microsoft Word, czy darmowy jak chociażby LibreOffice Writer oferuje formatowanie tekstu za pomocą stylów. Warto nauczyć się korzystania z tej funkcji, gdyż jest niezwykle przydatna i pozwala zaoszczędzić sporo pracy.
zobacz również Kino Wybrzeże