Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może zajmować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensu wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Potrzeba jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Oraz na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić biorą się krajowi eksperci w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Dochodzimy do rzeczy bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w sposobie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż szczególnie przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i absorbowany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat rozpowszechnia się o tej podstaw jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a zatem nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, iż w Polsce daje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najdelikatniejszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak same często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Z kilku lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto bowiem jej duże właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich wiedz wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest nadzwyczaj niebezpieczny dla wątroby. Jest same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z znajomych źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem świadczy w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za chwila lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien dołączyć do sprawy poważnie, zarazem a nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten i, w współzależności od danych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na własne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z reguły mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje dopiero w nauce. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od leczenia z dnia na dobę. Przestawienie ich na pozostałe materiały lecznicze zapewne istnieć zimne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z sektora europejskiego – co stanowi jako daleko praktyczne – zapewne istnieć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina sprzedaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments