Większość ludzi marzy o posiadaniu własnego ogrodu. Jeżeli więc mamy taką możliwość, decydujemy się na założenie choćby niewielkich rozmiarów ogródka. Aby móc się jednak cieszyć obfitym kwitnieniem roślin ozdobnych i dużymi plonami roślin jadalnych, musimy trzymać się kilku ważnych zasad. Ważne jest zaplanowanie tego jak wyglądać będzie ogród, ale niezmiernie istotna jest również dbałość o posadzone gatunki roślin.
Starannie dobieraj środki ochrony roślin.
Nie da się ukryć, że rośliny, zarówno te ozdobne jak i jadalne, wymagają odpowiedniej ochrony. W przeciwnym razie mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Wśród najpopularniejszych chorób, które mogą zaatakować nasze rośliny należy wyróżnić chociażby grzybicę. Bardzo często kwiaty czy warzywa zostają również zaatakowane przez przędziorki, mszyce czy ślimaki. Oczywiście, jeżeli nasze rośliny zostaną już zaatakowane przez szkodniki pozostaje nam tylko walka z nimi. Niezmiernie ważne jest jednak zabezpieczenie kwiatów i warzyw przed atakiem nieproszonych intruzów. Dobrze byłoby podlewać posadzone w naszym ogrodzie rośliny gnojówką z pokrzyw. Jeśli chcemy, możemy profilaktycznie wykonywać oprysk z szarego mydła. Oprysk będzie szczególnie pomocny w przypadku róż, które bardzo często atakowane są przez mrówki i mszyce. Jeśli środki ekologiczne nie przynoszą rezultatów, warto użyć środków ochrony roślin, które możemy zakupić w sklepie z artykułami ogrodniczymi. Należy jednak uważnie czytać etykiety, po to, aby dobrać rodzaj środka do rodzaju problemu, z którym borykają się nasze rośliny. Niezmiernie ważna jest również regularność i systematyczność. Dotyczy to zarówno domowych, jak i konwencjonalnych sposobów radzenia sobie ze szkodnikami oraz chorobami kwiatów i warzyw.
Usuwaj przekwitłe i uschnięte rośliny.
Każdy ogrodnik, zwłaszcza ten początkujący, powinien pamiętać o tym, że uschnięte rośliny mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek ogrodu. Dlatego też warto starać się na bieżąco usuwać z ogrodu rośliny, które nie będą już kwitnąć. Jeżeli nie posiadamy dużego doświadczenia, może się zdarzyć, że posadzimy kwiat lub warzywo, które po prostu się nie przyjmie. Nie ratujmy tego typu roślin za wszelką cenę. Wykopmy je, a na ich miejsce posadźmy nowy kwiat lub warzywo. Dzięki temu nasz ogród będzie prezentował się atrakcyjnie. Niezmiernie ważne jest również usuwanie jednorocznych roślin po ich przekwitnięciu oraz wykopanie cebulek wieloletnich bylin. Jeżeli zostawilibyśmy w ziemi pozostałości roślin jednorocznych, mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na jej jakość. Jeżeli chodzi zaś o wykopanie wieloletnich bylin, dotyczy to rzecz jasna tylko niektórych gatunków. Należy jednak wspomnieć o mieczykach, daliach i astrach. Cebulki tych roślin, pozostawione w ziemi mogłyby nie przetrwać niekorzystnych warunków atmosferycznych zimą. Szczególnie niebezpieczny w skutkach mógłby okazać się dla nich mróz. Dlatego też niezmiernie ważne jest wykopanie cebulek i przechowanie ich w ciepłym oraz zacienionym miejscu aż do następnej wiosny.
Autor Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl. |