Nowoczesna stomatologia to nie tylko skuteczne leczenie, ale także estetyka, aby uśmiech prezentował się spektakularnie!
W każdym dobrym gabinecie stomatologicznym możemy skorzystać z usług w ramach stomatologii estetycznej. Wtedy dentysta koncentruje się specjalnie na wyglądzie zębów, aby nadać im nieskazitelne piękno.
Czym dokładnie jest stomatologia estetyczna? Jakie metody wykorzystuje? Gdzie możemy z niej skorzystać? Sprawdź teraz!
Stomatologia estetyczna – co to jest?
Pod pojęciem stomatologii estetycznej znajduje się dział stomatologii, który skupia się na estetyce zębów pacjenta. Jego celem jest poprawa wyglądu uzębienia, a także całej twarzy.
Dzięki wykorzystaniu szerokiej gamy zabiegów stomatolog może wówczas zmienić kształt, położenie, kolorystykę zębów, a także wygląd twarzy, na przykład po utarcie zębów.
Chociaż głównym celem stomatologii estetycznej jest lepszy wygląd pacjenta, ale poprzez prowadzone wówczas zabiegi można także poprawić funkcje czynnościowe zębów oraz zadbać o ich zdrowie.
Zabiegi stosowane w medycynie estetycznej:
- wybielanie zębów
- korekta zębów przez bonding
- zakładanie licówek porcelanowych
- uzupełnienia protetyczne – korony, mosty
Czym dokładnie są te zabiegi, które może zaproponować nam gabinet stomatologiczny?
Wybielanie zębów
To chyba jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, którego celem jest nadanie zębom bielszego koloru. Wybielanie można przeprowadzić w domu, ale najskuteczniejsze będzie wybielanie gabinetowe, ponieważ stomatolog stosuje się wtedy mocniejsze specyfiki.
Gabinet stomatologiczny może zaproponować pacjentowi dwie metody wybielania, a mianowicie:
- wybielanie nakładkowe – polega na wykonaniu nakładek na zęby z pobranych wycisków i na stosowaniu specjalnego żelu wybielającego umieszczanego w nakładkach – pacjent wykonuje zabieg w domu
- wybielanie lampą – pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu wybielenia dzięki wykorzystaniu specjalnych preparatów nakładanych na zęby i naświetlanych lampą, jest to droższa metoda od wybielania nakładkowego
Korekta zębów przez bonding
Bonding to metoda korekty kształtu i koloru zębów z wykorzystaniem specjalnego kompozytu. Jest to alternatywa dla licówek porcelanowych – metoda jest znacznie tańsza, a przy tym może zapewnić także dobrą trwałość.
Bonding stosuje się między innymi do korekcji diastemy (przerwy między zębami), nadbudowy ukruszeń i pęknięć, korekcji wielkości i kształtu zębów czy zamaskowania przebarwień. Zabieg ten nie wymaga szlifowania zębów.
Zakładanie licówek porcelanowych
Licówki to cienkie płatki z porcelany, które stosuje się na zęby w celu nadania im piękniejszego wyglądu. Stomatolog musi przy tym lekko zeszlifować wierzchnią warstwę zębów, aby dokładnie je zamocować.
Licówki pozwalają na poprawę uśmiechu przez zamaskowanie przebarwień, zmianę kształtu i koloru zębów. Są jednak dość kosztowne, lecz z drugiej strony stanowią rozwiązanie trwalsze niż bonding.
Uzupełnienia protetyczne – korony, mosty
Protetyka także jest częścią stomatologii estetycznej. W tym przypadku stomatolog może uzyskać efekt estetyczny poprzez założenie na zęby korony protetycznej, najczęściej porcelanowej, albo też mostu, który umieszczany jest na dwóch zębach sąsiadujących z brakiem.
Korony i mosty potrafią imitować naturalne zęby i dla niewprawnego oka są nie do odróżnienia. To także uzupełnienia trwałe, które nie są wyjmowane z jamy ustnej, dlatego zapewniają pełny komfort użytkowania.
Alternatywnie dentysta może zaproponować także implanty stomatologiczne, które umieszczane są w kości szczęki lub żuchwy.
Artykuł powstał we współpracy Gabinetem Stomatologicznym Arte Clinic z Gliwic.