Testament notarialny – czy warto go przygotować?

Testament notarialny – czy warto go przygotować?

Promocja i Reklama

Testament pozwala na rozporządzanie majątkiem osoby zmarłej zgodnie z jej życzeniem. Czy do tego potrzebny będzie nam testament notarialny?

Chociaż nie mamy obowiązku przygotowania testamentu, to jednak wiele osób decyduje się na jego spisanie. Bez testamentu majątek po śmierci spadkodawcy jest rozdzielany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spadkowego. Taki podział spadku może jednak nie odpowiadać przyszłemu spadkodawcy – wówczas powinien on przygotować testament. Dokument ten może przygotować dla nas także notariusz – mowa wtedy o testamencie notarialnym.

Czym jest testament notarialny?

Testament notarialny jest rodzajem testamentu, który zawierany jest w kancelarii notarialnej. Wówczas uzyskuje on formę aktu notarialnego.

Wprawdzie testament można przygotować własnoręcznie, ale ten sporządzony u notariusza traktowany jest jako pewniejszy. Testament własnoręczny (holograficzny) to dokument, który powinien być sporządzony odręcznie, a następnie podpisany i opatrzony datą. Najlepiej przechowywać go w bezpiecznym miejscu, aby nie dostał się w niepowołane ręce – może być wówczas zniszczony, a ostatnia wola spadkodawcy nie będzie spełniona.

Właśnie dlatego testament, który spisuje dla klienta notariusz, jest traktowany jako bezpieczna alternatywa dla testamentu własnoręcznego. Wtedy przyszły spadkodawca może mieć pewność, że majątek po jego śmierci zostanie odpowiednio rozdzielony.

Warto również wskazać, że informacje o sporządzeniu testamentu notarialnego trafiają wówczas do specjalnej bazy – Notarialnego Rejestru Testamentów (NORT), który został stworzony przez Krajową Radę Notarialną. Zapisanie informacji o testamencie w tej bazie umożliwia następnie jego szybkie odszukanie po śmierci spadkodawcy.

Jak przygotować testament notarialny?

Aby przygotować testament notarialny, potrzebna będzie kancelaria notarialna. Aktualnie z usługi tej możemy skorzystać w każdej kancelarii notariusza w Polsce, dlatego też możemy wybrać dowolny punkt.

Adresy kancelarii notarialnych można znaleźć już teraz on-line – działają one nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach.

W celu przygotowania testamentu notarialnego należy umówić się na wizytę u notariusza. Można zrobić to telefonicznie, wybierając najbardziej dogodny termin.

Przed wizytą w kancelarii notarialnej warto przemyśleć swój podział majątku. W razie wątpliwości notariusz może także służyć poradą prawną. Następnie testament jest spisywany i odczytywany. Jeśli dokument jest prawidłowy i odpowiada klientowi, wówczas składa on swój podpis. Dokument sygnuje również notariusz. Następnie informacja o przygotowaniu testamentu notarialnego trafia do wspomnianej wyżej bazy.

Warto też pamiętać o tym, że testament przygotowany u notariusza można zmienić albo odwołać.

Ile kosztuje przygotowanie testamentu notarialnego?

Za testament zawarty u notariusza należy zapłacić cenę zgodną z tak zwaną taksą notarialną, dlatego też są one zbliżone do siebie w każdej kancelarii notarialnej.

Cennik związany z przygotowaniem testamentu notarialnego:

  • przygotowanie testamentu – 50 złotych
  • przygotowanie testamentu zawierającego zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie prawa do zachowku – 150 złotych
  • przygotowane testamentu z zapisem windykacyjnym – 200 złotych
  • odwołanie testamentu – 30 złotych

W przypadku, gdy notariusz ma sporządzić testament poza godzinami pracy w porze dziennej, czyli od 8:00 do 20:00, dolicza się dodatkowo 50 złotych. Gdy testament sporządzony ma być w porze nocnej i w dni wolne od pracy – dodatkowo należy zapłacić 100 złotych.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną Marta Kabat z Krakowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments